فهرست بستن

آلمان

 

کشور آلـمان

نام رسمی : جمهوری فدرال آلمان / پایتخت : برلین / زبان رسمی : آلمانی / پول رایج : یورو جمهوری فدرال آلمان با ۳۵۷۱۲۱.۴۱ کیلومتر مربع وسعت، در مرکز قارهٔ اروپا قرار دارد. همسایگان آلمان در شمال دانمارک، در غرب بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش، فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند. دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب‌های آزاد هستند. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین با ۸۵۶ کیلومتر، الب ۷۰۰ کیلومتر و دانوب ۶۴۷ کیلومتر هستند. از نظر وضعیت جغرافیایی آلمان از دریای شمال و بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند، سرزمین‌های پست در شمال، رشته‌کوه‌های میانه، دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی، دامنه‌های کوه‌های آلپ , کوه‌های آلپ.

جمعیت 81 میلیون نفر
گردشگر 35میلیون سالانه
مساحت 357121 متر مربع
دارای 420 دانشـگاه

هزینه تحصیل در آلمان 2019

 

هزینه تحصیل در آلمان پایین بوده و باعث شده که دانشجویان آینده نگر از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور روی بیاورند و به عنوان چهارمین مقصد محبوب دانشجویان بین المللی در جهان پس از آمریکا، انگلستان و استرالیا قرار گرفته است.

هزینه تحصیل در آلمان پایین بوده و باعث شده که دانشجویان آینده نگر از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور روی بیاورند و به عنوان چهارمین مقصد محبوب دانشجویان بین المللی در جهان پس از آمریکا، انگلستان و استرالیا قرار گرفته است. در حالی که برای بسیاری از دانشجویان امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد، نمی توان از هزینه های زندگی در این کشور چشم پوشی کرد. هزینه زندگی در برخی از مناطق آلمان گران تر از سایر مناطق است، به عنوان مثال شهر مونیخ با هزینه های زندگی به طور متوسط 10.800 € در سال گران ترین شهر آلمان برای زندگی است.

 

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اگر چه شما می توانید به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، باید برای هر ترم هزینه های ثبت نام و کار های اداری به طور میانگین بیش از 300 € در هر ترم بستگی به دانشگاه شما، پرداخت کنید. اگر دوره تحصیل شما بیش از حد استاندار طول بکشد، ممکن است در هر ترم اضافه ملزم به پرداخت شهریه ای معادل با 500 € شوید. شما برای تحصیل در موسسات خصوصی در مقطع کارشناسی باید چیزی حدود 20.000 € پرداخت کنید.

کمک هزینه ای برای دانشجویان آلمانی، اتحادیه اروپا و برخی از دانشجویان خارجی قابل استفاده است. به طور کلی این کمک مالی برای افراد زیر 30 سال سن است، اما در شرایط خاص استثنا قائل خواهند شد. این کمک هزینه در دو بخش ارائه می شود. نصف آن کمک مالی دولتی است و نصف دیگر به عنوان یک وام بدون بهره با اقساط پرداختی پس از اتمام حداکثر زمان کمک.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در آلمان

دریافت مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان معمولا رایگان است، اگر به طور مستقیم از کارشناسی وارد مقطع بالاتر شوید، در این مورد هزینه های اندک ثبت نام از شما اخذ خواهد شد. شهریه کارشناسی ارشد برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را از سایر کشور ها گرفته باشند بستگی به دانشگاه ها متفاوت است و ممکن است از 5000 € در سال در دانشگاه های دولتی و در موسسات خصوصی در سال تا 30.000 € نیز متغیر باشد.

در سطح دکترا تحصیل در همه دانشگاه های آلمان رایگان است. دانشجویان مقطع دکترا برای هزینه های جانبی ثبت نام و کار های اداری باید چیزی حدود 300 € هزینه کنند.

به طور کلی بر اساس آمار ها هزینه تحصیل در آلمان در ماه به صورت زیر می باشد:

 

نیاز های زندگی در آلمان میانگین هزینه تحصیل در آلمان
مواد غذایی 165 €
لباس 52 €
حمل و نقل 82 €
اینترنت، تلفن، تلویزیون 33 €
لوازم مورد نیاز تحصیل 30 €
سرگرمی و اوقات فراغت 68 €
جمع کل 430 €

امروزه یکی از اهداف مهاجرت به آلمان، از طریق کار می باشد. شما با کار در آلمان ، پرداخت مالیات و دریافت کارت آبی آلمان می توانید به اقامت دائم این کشور دست یابید. 

شرایط کار در آلمان

کشور های عضو اتحادیه اروپا تقریبا قوانین کار مشترکی دارند، به این صورت که شما برای کار در آلمان، باید آگهی به مدت سه ماه در کشور درج شده باشد و اگر شخصی متقاضی شغل مطرح شده یافت نشد، مجددا این آگهی به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار می شود و اگر شخصی متقاضی شغل مورد نظر نباشد، این دعوت نامه به افراد خارجی می رسد.

راه دیگری که می تواند شما را سریع تر به اخذ ویزای کار در آلمان نزدیک کند، روشی است که فرصت شش ماهه ای را به شما اعطا می کند که برای جستجوی کار در آلمان وارد این کشور شوید. کشور آلمان با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است و نیازمند نیروهای متخصص در رشته هایی مانند برق، کامپیوتر، الکترونیک، شیمی،الکتروتیکنیک، مکانیک، صنایع، فیزیک،آی تی،پزشکی،دارو سازی و … می باشد. افرادی که در این رشته ها در حال تحصیل هستند و یا مدرک دارند از شانس بیشتری برای کار در آلمان برخوردار هستند.

سن کمتر از 40 سال، سابقه کار خوب، مدارک فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی، داشتن مدرک آیلتس یا تافل برای دریافت ویزای کار در آلمان بسیار موثر هستند.

بسیاری از کمپانی ها، کارخانجات و شرکت های معتبر در کشور آلمان نیازمند به نیروهای متخصص خارجی جهت تامین نیروهای مهندس و متخصص خود هستند. شما پس از اخذ ویزای کار در آلمان وارد این کشور شده و شش ماه فرصت جهت یافتن کار دارید و اگر پیشنهاد شغلی مناسب را دریافت کنید، ویزای شما به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد و موفق به اخذ Blue Cardکشور آلمان می شوید.

میزان استخدام در غرب آلمان خیلی بیشتر از شرق آلمان می باشد. شهر های برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند، همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که داشتن مدرک زبان انگلیسی برای زندگی و کار در آلمان کافی نیست و اگر قصد کار در آلمان را دارید باید مدرک زبان آلمانی B1 را داشته باشید.

مدت اعتبار ویزای کار آلمان 4 سال می باشد و قابل تمدید نیز می باشد.

مزایای کار در آلمان

شما به عنوان یک کارمند در آلمان می توانید تا پایان اعتبار اجازه اقامت خود، در این کشور کار کنید. اگر کارفرمای شما تمایل داشته باشد که همکاری خود را با شما پس از انقضای مجوز کار ادامه دهد، می توانید برای تمدید مجوز خود تقاضا کنید و یا بعد از دوره معین برای اخذ اقامت دائم درخواست کنید.

از دیگر مزایای کار در آلمان، زندگی در یکی از بهترین کشور های دنیا، امکان سفر به کشور های عضو اتحادیه اروپا، امکان به همراه بردن خانواده به کشور آلمان و امکان اشتغال اعضای خانواده می باشد.

شرایط دریافت کارت آبی آلمان (Blue Card)

شرایط برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند به صورت زیر می باشد:

شما باید فارغ التحصیل دانشگاه معتبر که مورد تائید آلمان باشد، باشید.

شما باید قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود با کمپانی یا شرکت آلمانی داشته باشید.

حقوق دریافتی شما باید در قرارداد با شرکت ذکر شده باشد که این مبلغ می تواند در سال حداقل 45000 یورو باشد.

مزایای کارت آبی آلمان

این کارت که از سال 2012 به اجرا در آمده، در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا می توانند زندگی و کار کنند.

بلو کارت یک نوع ویزا کاریست که قابلیت تمدید شدن دارد و امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دائم کشور آلمان را دارد. دارندگان این کارت اجازه کار و زندگی در کشور آلمان را دارند و می توانند همسر و یا فرزندان خود را همراه داشته باشند.

با داشتن کارت آبی دیگر نیازی به شرایط و اولویت هایی که در مراتب استخدامی در نظر گرفته می شود نیست و کارفرمایان می توانند بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان

تکمیل فرم تقاضای کار

اصل شناسنامه و پاسپورت و کپی از صفحات آن

ارائه دو قطعه عکس

ارائه تمکن مالی به سفارت

ترجمه مدارک تحصیلی به زبان آلمانی یا انگلیسی

گواهی عدم سو پیشینه

ترجمه رزومه کاری به زبان آلمانی یا انگلیسی

بیمه نامه

شرایط درخواست ویزا

به سفارت یا کنسولگری آلمان در محل زندگی تان مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کار در آلمان استعلام بگیرید، کامل نبودن مدارک شما باعث تاخیر در پروسه ویزا می شود. مبلغ مورد نیاز جهت دریافت ویزا را پرداخت کنید و از سفارت وقت بگیرید. در زمانی که به شما وقت داده شده در سفارت حضور یابید و فرم تقاضا و مدارک مورد نیاز را ارائه نمایید و منتظر تاییدیه سفارت بمانید.

معمولا بین 2 تا 10 روز کاری طول می کشد که درخواست ویزای شما مورد پردازش قرار بگیرد و اگر سفارت از شما درخواست مصاحبه کند، ممکن است این پروسه طولانی تر شود. توصیه می کنیم مدارک خود را یک ماه قبل از ترک کردن کشور به سفارت ارائه نمایید.

شرایط اقتصادی آلمان

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا می باشد، سطح پایین فساد و سطح نوآوری در آلمان باعث شده که بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد.اقتصاد کشور آلمان در رتبه چهارم در جهان قرار دارد.

تولید ناخالص آلمان در سال 2015 بر اساس آمار ها 3 تریلیون یورو و رشد تولید این کشور 1.7 درصد بوده است. سرانه تولید در این کشور 37.200 یورو و تقریبا 53 میلیون نفر نیروی کار دارد.

میانگین درآمد در سال 42000 یورو می باشد و صنایع اصلی این کشور آهن و فولاد، زغال سنگ، سیمان، سوخت های معدنی و خودرو می باشد.

صادرات کشور آلمان در سال 2014 بر اساس آمار ها 1.5 تریلیون دلار و واردات این کشور 1.3 تریلیون دلار بوده است.

 

مشاغل مورد نیاز آلمان

 

پزشک مهندسی خودرو و فلزات
جراح مهندسی مکانیک
ارتوپدی مهندسی انرژی و الکترونیک
توانبخشی تحقیقات فنی و توسعه علم
شنوایی شناسی مهندسی ساخت و ساز تجهیزات و ابزار
مهندسی الکترونیک مهندسی فناوری و اطلاعات
تکنولوژیست صنعت بهداشت، درمان و مراقبت
مدرس اتوماسیون صنعتی مهندسی جوشکاری
مهندسی اتوماسیون صنعتی مشاغل مرتبط با سازه های الکتریکی
رباتیک تکنولوژی ماشین های الکتریکی
الکترونیک با گرایش انرژی و ساختمان مهندسی برق
الکترونیک، سیستم های ساخت و ساز مهندسی ساختمان
الکترونیک، ماشین آلات و تکنولوژی درایو متخصص فن آوری فلزی
الکترونیک، مهندسی صنایع مشاغل مرتبط با ساخت و ساز ساختمان
مدیریت برق لوله کشی، گرمایشی، تهویه مطبوع
سنگ تراشی مشاغل مرتبط با کوره و سیستم های گرمایش هوا
ردیابی خودرو نرم افزار
مهندس تجهیزات بهداشتی برنامه نویسی
کشاورزی لوکومتیو
مهندسی کامپیوتر پرستاری